niedziela, 16 czerwca 2013

Automatyczne powiązania w usługach internetowych za pomocą IFTTT

Z pewnością nie jeden raz chcieliście utworzyć powiązania w popularnych usługach internetowych, takich jak: Gmail, Facebook, Twitter, Dropbox, bądź Evernote. Zazwyczaj wiązało się to z instalacją dodatkowych wtyczek, modułów oraz ze żmudnym grzebaniem w ustawieniach danych aplikacji. Dzięki popularnej usłudze internetowej jaką jest IFTTT możemy to wszystko zrobić przy pomocy kilku prostych kliknięć, a wszystko to w postaci graficznego kreatora.

Typowe scenariusze zastosowań? Jesteście posiadaczami konta na Twitter oraz Facebook, niemniej męczy Was publikowanie tej samej treści w każdym z osobna? Nic prostszego, po prostu tworzymy w IFTTT powiązanie, aby wpisy z Facebook były automatycznie kopiowane do konta Twitter. Kolejnym przykładem może być automatyczne zapisywanie załączników z wiadomości w Gmail np. do naszego konta Dropbox, bądź SkyDrive. IFTTT może być również przydatne dla posiadaczy blogów, ja osobiście utworzyłem specjalny filtr dzięki któremu wszystkie wpisy z niniejszego bloga publikowane są automatycznie na Twitter oraz Facebook. Dodatkowo jeśli jesteście fanami serwisów typu “read later” np. Readability, bądź Pocket, możecie utworzyć stosowne powiązanie, aby wiadomości dodane do aplikacji mobilnej Pocket zostały automatycznie skierowane do naszego konta w Pinboard.in, dzięki czemu możemy jednocześnie cieszyć się wszystkimi zaletami serwisu typu “read later” oraz archiwizować zakładki w Pinboard. Ostatni z przykładowych scenariuszy jest o tyle przydatny, że większość aplikacji mobilnych dla iOS oraz Android ogranicza integrację właśnie do popularnego Pocket, świetnym przykładem może być tutaj czytnik Feedly. Co więcej, warto napomnieć o funkcji automatycznego ściągania plików muzycznych z serwisu SoundClud, bądź zdjęć z Pinterest do konta Dropbox.

Twórcy IFTTT zapewniają wsparcie dla 63 tego typu serwisów, a baza jest systematycznie aktualizowana przy kontakcie z autorami wyżej wymienionych usług. Co więcej, możliwość tworzenia takich powiązań jest nie tyle ograniczona bazą serwisów, co naszą wyobraźnią. Pełny zakres wspieranych portali możecie sprawdzić pod tym adresem. Dla zobrazowania załączam również zrzut ekranu:

2013-06-16_172407

Dodatkowo twórcy portalu wspierają socjalny aspekt aplikacji, dzięki czemu wszystkie utworzony formuły mogą być publikowane oraz istnieje możliwość podzielenia się nimi z najbliższymi znajomymi. Jeśli brakuje wam pomysłu na stworzenie formuły, bądź po prostu poszukujecie inspiracji polecam zapoznanie się z zakładką Browse na stronie www.ifttt.com, gdzie możecie przeglądać wszystkie opublikowane formuły włącznie z opisami:

2013-06-16_172734

Jak stworzyć własną formułę? Wystarczy zarejestrować się na portalu IFTTT oraz skierować do zakładki Create. Naszym oczom ukaże się napis “ifthisthenthat”. Kluczowe są tutaj dwa parametry, które pozwolę sobie podkreślić: ifthisthenthat. Tłumacząc na polski “jeśli stanie się to, wykonaj to”. W miejsce znaczników można podstawić wybraną usługę internetową: Dropbox, Gmail, Facebook, kanał RSS itp.:

2013-06-16_174642

Dla naszego przykładu wybierzmy ikonę YouTube. Serwis poprosi nas o autoryzację usługi oraz przekieruje nas do ekranu logowania. Jest to czynność jednorazowa, a po jej wykonaniu usługa zapamięta wykonaną akcję. Oczywiście jeśli w przyszłości nie będziemy sobie życzyli, aby IFTTT “dobierało” się do naszych danych istnieje możliwość cofnięcia autoryzacji. Kolejnym krokiem jest wybranie akcji, która ma zostać wykonana z poziomu podmenu Choose a Trigger. W przypadku serwisu YouTube dostępne są trzy opcje: New favourite video, New watch later video oraz New video uploaded. W naszym scenariuszu zastosowania chcemy, aby filmy oznaczone w YouTube jako ulubione były automatycznie kierowane do usługi Dropbox w postaci linków, zamieszczonych w pliku tekstowym. Dlatego też zaznaczamy pierwszą opcję oraz klikamy na ikonę Create Trigger:

2013-06-16_173431

Teraz klikamy na podświetlone hiper łącze that oraz wybieramy ikonę Dropbox. W tym miejscu możemy wybrać, czy każdy film ma zostać zapisany w osobnym pliku, bądź dodany w postaci nowego wiersza w jednym pliku tekstowym. Wybieramy ten drugi scenariusz, zatem opcję Append to text file. Dodatkowo w zaawansowanych opcjach możemy wybrać format dodanego tekstu oraz katalog, w którym pliki zostaną zapisane na koncie Dropbox. Aktualnie nie chcemy nic zmienić zatem klikamy Create Action. Nasza formuła powinna wyglądać następująco:

2013-06-16_173743

Od tej pory każdy film w YouTube oznaczony jako ulubiony zostanie automatycznie zapisany w formacie tekstowym jako link na koncie Dropbox. Genialny przykład zastosowania archiwalnego. Oczywiście dla bardziej zaawansowanych użytkowników mogę polecić zabawę kanałami RSS oraz przekierowywaniem ich treści do wszelkiej maści serwisów. Dla przykładu możemy ustawić wyodrębnienie linków do pobierania zdjęć z kanału użytkownika w usłudze Pinterest, aby te były automatycznie publikowane na blogu Wordpress albo Blogspot.

Wszystkie utworzone formuły można przeglądać w zakładce My Recipes. Z poziomu tego podmenu możemy je w każdej chwili wyłączyć, upublicznić, sprawdzić aktywność oraz po prostu usunąć jeśli zajdzie taka konieczność. Usługa jest bardzo intuicyjna oraz pozwala na znaczną automatyzację wielu czynności, które codziennie wykonujemy. Osobiście brakuje mi jedynie wsparcia dla czytników RSS: Feedly oraz NewsBlur, niemniej z informacji jakie posiadam twórcy IFTTT oraz Feedly już nawiązali współpracę, zatem kanał powinien być niebawem dostępny na liście wspieranych serwisów. Jeśli natraficie na ciekawe przykłady już stworzonych formuł, bądź sami stworzycie ciekawe powiązania, podzielcie się nimi w komentarzach pod niniejszym wpisem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz